Välkommen till Gimonäs Umeå IF
Gimonäs Umeå IF (GUIF) finns i Umeås östra stadsdelar och bedriver största delen av vår verksamhet på Carlshöjd, Tomtebo och Ålidhem.

Föreningen erbjuder följande idrotter: 
  • Klasslag/idrottsskola (från året barnen fyller 7 år)
  • Fotboll 
  • Futsal 
  • Handboll 
  • Innebandy  
Föreningen har verksamhet för barn, ungdom, junior, herr- och damlag inom alla ovanstående idrotter. 

Om ni är intresserade av att börja idrotta i GUIF, kontakta kansliet (se uppgifter på Kontakt) så hänvisar vi er vidare till något av våra drygt 120 lag. Om ni vill läsa mer om något av våra lag, klicka fram rätt lag via översta menyraden (Fotboll/Handboll/Innebandy/Futsal) så kommer du till deras lagsida. 
Semesterstängt på kansliet
2016-07-08 13:11
Kansliet kommer vara helt stängt under perioden 19 juli t o m 4 augusti då Mathias Malmin har semester. Per Beijar har semester från 11 juli t o m 5 augusti.

Mejlen läses sporadiskt under semestertider. Om det är något akut, kontakta oss via telefon:
Per: 070-39 758 39
Mathias: 073-048 08 21 

Ha en fortsatt trevlig sommar!
Personalförändringar på kansliet
2016-07-01 15:11
Idag 1 juli slutar Roberth Lundmark som föreningens idrottskonsulent efter ca 11 år. Roberth har på många sätt blivit synonym med föreningen och gjort ett väldigt uppskattat arbete. Han besitter dessutom väldigt hög kompetens när det gäller pedagogik och hur det är att vara ledare i en idrottsförening, oavsett om det handlar om de allra yngsta eller seniorlagen. Därför har vi även stor förhoppning om att vi inte har sett det sista av Roberth i GUIF!

Vi vill ge ett oändligt stort tack till Roberth för allt han gjort för föreningen!

Jag som tar över tjänsten efter Roberth heter Per Beijar. Jag är 29 år gammal och har efter drygt 4 år som konsulent och projektledare inom Gymnastikförbundet nu återvänt till föreningen där jag själv varit aktiv i som spelare, instruktör och sektionsledamot. Efter fyra år på universitetet där jag har en magisterexamen inom idrottsvetenskap med inriktning ledarskap och organisation var jag anställd av GUIF ett drygt år under 2011-2012. Nu tycker jag det känns fantastiskt roligt att få möjligheten att återvända till föreningen men inser också att det är väldigt stora skor att fylla efter Roberth. 

Det jag brinner för är utveckling, hur vi varje dag kan göra vår förening lite bättre och mer attraktiv än dagen innan. Jag hoppas därför vi gemensamt kan ha en tät dialog om hur vi tillsammans bidrar till denna utveckling. Hör av dig om du har någon bra idé! 

Per gör nu Mathias Malmin sällskap på kansliet. 
Div 3 GUIF - Björna Tors 1900 ålidhem
2016-06-22 19:49
Dagen före midsommarafton, torsdag 23, är det dags för vårsäsongens sista match mot 9e placerade Björna.
Matchstart 1900 Ålidhem Arena, Välkomna !

LagSVOFGM-IMDPSVOFGM-IMDPSVOFGM-IMDP

IFK Östersund11110053-15233660036-03618550017-11615
Kramfors-Alliansen1172222-1662353209-5411640213-11212
Gottne IF1070325-101521540118-6121253027-439
Frösö IF1060422-31-918430114-77963038-24-169
Sandviks IK1051422-16616621311-1107430111-569
Sollefteå GIF FF1151521-19216630311-929521210-1007
Gimonäs Umeå IF1050523-15815520310-556530213-1039
Stöde IF1040612-22-101252038-10-2652034-12-86
Björna IF1023513-30-17950235-12-7252128-18-107
Ope IF1121814-29-157520310-11-1660154-18-141
Kubikenborgs IF102179-24-15752036-7-1650143-17-141
Röbäcks IF 101188-31-23



http://svenskfotboll.se/cuper-och-serier/information/?scr=table&ftid=61940








 
Beställ succétröjan "I love GUIF"
2016-06-17 08:13
Till GUIF-dagen 6 juni hade arrangörerna beställt en t-shirt med trycket "I love GUIF" till alla funktionärer. Nu tar vi upp nya beställningar av denna t-shirt som både ni som lag och privatperson kan köpa. Fortsätt bygg en gemensam GUIF-känsla genom att visa vilken förening du tillhör!

Priset för t-shirten är 100 kr. 

BESTÄLLNINGAR
1. Som lag, ta upp beställningar i laget och gör en sammanställning. 
2. Oavsett om ni vill beställa som privatperson eller lag, skicka beställningen med namn och storlek senast 1 juli till mathias.malmin@gimonasuif.se
3. T-shirts levereras sannolikt i mitten av augusti, hämta ut dem på kansliet då. Ni får en faktura för beställningen i samband med att ni hämtar ut t-shirts.   

STORLEKSGUIDE- se bilderna ovan.
På matchtröja nr. 25 är det storlek 152 och på den svarta "I love Guif" tröjan är det storlek 150-160 (Clique)
På den vita matchtröjan som ligger under "I love Guif" tröjan är det storlek S och på den svarta "I love Guif" tröjan är det storlek S. 
Storlekar: 90-100, 110-120, 130-140, 150-160, XS, S, M, L, XL, XXL
Välbesökt och lyckad GUIF-dag
2016-06-07 09:12

Vilken succé!! Hundratals GUIF:are besökte Sjöfruplan under nationaldagen för att mingla och aktivera sig. På aktivitetsutbudet hittade vi bl.a. bumperboll, speedshooting, handboll, lassokastning, ansiktsmålning och sumobrottning. 


Vi fick bl.a. höra fantastiska sånger av två unga talanger, Elliot och Linnéa. Föreningens ordförande Alf Forsberg tackade också av idrottskonsulenten Roberth Lundmark, som går i pension om en dryg månad. Dessutom fick vi se en fotbollsmatch mellan nyanlända ungdomar som sedan en tid tillbaka deltar i GUIF:s verksamhet. Kvällen avslutades med disco i Sjöfruhallen. 


Stort tack till Mirjam Bergknut, Karin Ahlman Toyama och Eva Moe som med hjälp av -03 lagen gjorde denna fantastiska dag möjlig! Vi hoppas detta är starten på en långvarig tradition!